понеділок, 14 вересня 2015 р.

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА УРОКУ З ПРЕДМЕТА «КУЛІНАРІЯ» НА ТЕМУ: «СОУСИ М’ЯСНІ ЧЕРВОНІ». Автор Кедрова Т.В.

В умовах реформування системи освіти в Україні пошук відповіді на дидактичне питання «Як навчити?», що вже стало для педагогів традиційним, постійно виводить на таку дидактичну категорію, як методи навчання.
            Зважаючи на сучасний підхід до суті навчального процесу як до процесу управління (керування) пізнавальною діяльністю, методи навчання можна розглядати як систему цілеспрямованих дій викладача, яка допомагає учням успішно оволодіти знаннями та навичками, що сприяють розвитку пізнавальних можливостей і здібностей, формують творчу та ініціативну особливість.
             Таким чином, методи навчання покликані максимально активізувати інтелектуальний розвиток учнів і забезпечити викладачеві можливість керувати пізнавальною діяльністю учнів для ґрунтовного оволодіння знаннями, уміннями та навичками.
             З комплексу методів навчання викладач повинен обрати найбільш ефективний для засвоєння навчальної інформації на конкретному уроці і в конкретній групі учнів. Вибір методів залежить не лише від мети та змісту навчання, а й від інших причин, зокрема від специфічних особливостей професії, рівня підготовки і віку учнів, умов проведення навчально – виховного процесу, а також від досвідченості та кваліфікованості викладача.
    Активізувати розумову діяльність учнів, розвинути навички творчої навчально – пізнавальної діяльності дають змогу проблемно – пошукові методи навчання. Серед них такі, як: проблемне навчання, самостійна робота учнів, нетрадиційні форми уроків та ін.
         В представленій методичній розробці уроку наведені приклади форм і методів навчання, спрямованих на активне одержання знань, формування розумових здібностей, за допомогою яких учень зможе, використовуючи отриманні знання, розв’язувати нестандартні, нестереотипні задачі.
Тема програми: Соуси.
Тема уроку: Соуси м’ясні червоні.
Мета уроку:
а) навчальна  -   сформувати знання учнів з технології приготування соусів 
                            м’ясних червоних, правил подавання та вимог до їх якості;
б) розвиваюча  - розвиток пізнавальної самостійності учнів;
в) виховна  -       формування стійких якостей особистості робітника 
                             професіонала.
Тип уроку – урок засвоєння нових знань.
Вид уроку – лекція теоретичного конструювання.
Методи проведення уроку – пояснювально – ілюстративний, проблемний.
Дидактичне забезпечення:
наочні засоби:
1.     плакати «Класифікація соусів», «Технологічна схема приготування соусу червоного основного»;
2.     натуральні зразки посуду, інвентарю, приборів для приготування та подавання соусів;
3.     відеоматеріал з теми уроку;
технічні засоби:
          телевізор;   ноутбук;
роздатковий  матеріал:
опорні конспекти, картки - завдання, тести.
Міжпредметні зв’язки:
1.Товарознавство харчових продуктів.
2. Організація виробництва.
3. Обладнання підприємств харчування і камбузів суден.
4. Облік, калькуляція і звітність.
5. Охорона праці.
Хід уроку
І. Організаційний момент:
- взаємне вітання;
- перевірка відсутніх учнів та наявність чергових;
- організація готовності уваги учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, уявлень та чуттєвого досвіду учнів.
Актуалізація мотиваційних резервів учнів шляхом фронтального опитування з вивченого раніше матеріалу.
Запитання до учнів:
1.     Скажіть, яке значення у харчуванні мають соуси?
2.     На які групи поділяють соуси за способом приготування?
3.     Які соуси називають похідними?
4.     В якій послідовності закладають цибулю і коріння при приготуванні овочевої пасеровки?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
 Вступне слово викладача.
         Соуси – це ароматично-смаковий компонент страви. Соус – означає солонуватий, підсолений – слово латинського походження, а через французьку кухню проникло у всі європейські мови. Соус зберігає своє значення «творця», «регулятора».
          Прототипом соусів були примітивні підливки, відвари, м’ясний сік – «сочок», які і сьогодні є чудовою приправою до смаженого м’яса. Підливки понині використовуються в українській кухні і відомі в кулінарії ще з часів Київської Русі.
ІV. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Звернення викладача до учнів.
Після вивчення цієї теми ви отримаєте знання з:
технології приготування червоних м’ясних соусів;
-         вміння підбирати соуси до страв;
-         орієнтуватися у використанні смакових речовин;
-         робити розрахунки сировини на задану кількість соусів;
-         проводити бракераж соусів.
V. Вивчення нового матеріалу.
Мінімізація теоретичного матеріалу теми шляхом проведення стислої лекції з елементами бесіди.
           Характеристика компонентів для приготування червоних соусів.
Питання до учнів:
1.     Як приготувати червону пасеровку?
2.     Схарактеризуйте особливості приготування коричневого бульйону.
               Характеристика спецій і прянощів, які використовуються при приготуванні червоних соусів. Розповідь викладача супроводжується демонстрацією відеоматеріалу ( Презентація «Спеції і прянощі»).
              Пояснення технології приготування   соусу   червоного      основного
з використанням плакату на дошці і роздаткового матеріалу на партах (додаток 1).
           Соус червоний основний подають до смажених м’ясних страв, відварених м’ясопродуктів, субпродуктів. На його основі готують похідні соуси. Демонстрація посуду для подавання соусів. (додаток 2)
          Вимоги до якості червоних м’ясних соусів. Пояснення викладача з використанням відеоматеріалу (додаток  3).
Самостійна робота.
Завдання для учнів:
Ознайомтеся з асортиментом похідних соусів, приведених на стор. 176-177 підручника Л.Я. Старовойт «Кулінарія», інформацію занесіть до таблиці (додаток 4).
VІ. Закріплення, систематизація та узагальнення знань.
Рішення технологічних задач з імітацією виробничої ситуації:
1.     Ви працюєте кухарем судновим у ресторані теплоходу «Маршал Кошовий». Зробіть розрахунок сировини для приготування 5л. соусу червоного основного по 1 колонці Збірника рецептур.
2.     Визначте, скільки ріпчастої цибулі необхідно отримати для приготування  соусу цибулевого, який використовується при приготуванні    20 порцій яловичини відвареної по 2 колонці Збірника рецептур.
Проблемно – ситуаційні запитання:
1.      Для приготування соусу м’ясного червоного кухар використав не пасероване борошно. Поясніть, чи правильно він зробив, обґрунтуйте своє пояснення.
2.      В кінці приготування соусу червоного основного кухар процідив його, заправив маслом і віддав на роздачу. Поясніть, в чому полягає помилка кухаря і як її виправити.
Тестові запитання для всіх учнів (додаток 5).
VІІ. Підсумки уроку.
     Підведення підсумків уроку коротким оглядом його змісту. Порівняння
результатів заняття з поставленими завданнями, виявлення типових помилок й утруднення учнів, з’ясувати їх причини та визначення шляхів їх усунення.
Оцінювання знань учнів, оголошення оцінок.
 VІІІ. Домашнє завдання.
1.     Л.Я. Старовойт. Кулінарія. Стор. 174-177.
2.     Вирішити проблемне завдання:
Під час проведення бракеражу було встановлено, що в соусі цибулевому цибуля хрустка. Поясніть, якої помилки припустився кухар, обґрунтуйте своє пояснення. 

Додаток 1

Додаток 2
Додаток 3
Додаток 4
Додаток 5