понеділок, 14 вересня 2015 р.

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА УРОКУ З ПРЕДМЕТА «КУЛІНАРІЯ» НА ТЕМУ: «СОУСИ М’ЯСНІ ЧЕРВОНІ». Автор Кедрова Т.В.

В умовах реформування системи освіти в Україні пошук відповіді на дидактичне питання «Як навчити?», що вже стало для педагогів традиційним, постійно виводить на таку дидактичну категорію, як методи навчання.
            Зважаючи на сучасний підхід до суті навчального процесу як до процесу управління (керування) пізнавальною діяльністю, методи навчання можна розглядати як систему цілеспрямованих дій викладача, яка допомагає учням успішно оволодіти знаннями та навичками, що сприяють розвитку пізнавальних можливостей і здібностей, формують творчу та ініціативну особливість.
             Таким чином, методи навчання покликані максимально активізувати інтелектуальний розвиток учнів і забезпечити викладачеві можливість керувати пізнавальною діяльністю учнів для ґрунтовного оволодіння знаннями, уміннями та навичками.
             З комплексу методів навчання викладач повинен обрати найбільш ефективний для засвоєння навчальної інформації на конкретному уроці і в конкретній групі учнів. Вибір методів залежить не лише від мети та змісту навчання, а й від інших причин, зокрема від специфічних особливостей професії, рівня підготовки і віку учнів, умов проведення навчально – виховного процесу, а також від досвідченості та кваліфікованості викладача.
    Активізувати розумову діяльність учнів, розвинути навички творчої навчально – пізнавальної діяльності дають змогу проблемно – пошукові методи навчання. Серед них такі, як: проблемне навчання, самостійна робота учнів, нетрадиційні форми уроків та ін.
         В представленій методичній розробці уроку наведені приклади форм і методів навчання, спрямованих на активне одержання знань, формування розумових здібностей, за допомогою яких учень зможе, використовуючи отриманні знання, розв’язувати нестандартні, нестереотипні задачі.
Тема програми: Соуси.
Тема уроку: Соуси м’ясні червоні.
Мета уроку:
а) навчальна  -   сформувати знання учнів з технології приготування соусів 
                            м’ясних червоних, правил подавання та вимог до їх якості;
б) розвиваюча  - розвиток пізнавальної самостійності учнів;
в) виховна  -       формування стійких якостей особистості робітника 
                             професіонала.
Тип уроку – урок засвоєння нових знань.
Вид уроку – лекція теоретичного конструювання.
Методи проведення уроку – пояснювально – ілюстративний, проблемний.
Дидактичне забезпечення:
наочні засоби:
1.     плакати «Класифікація соусів», «Технологічна схема приготування соусу червоного основного»;
2.     натуральні зразки посуду, інвентарю, приборів для приготування та подавання соусів;
3.     відеоматеріал з теми уроку;
технічні засоби:
          телевізор;   ноутбук;
роздатковий  матеріал:
опорні конспекти, картки - завдання, тести.
Міжпредметні зв’язки:
1.Товарознавство харчових продуктів.
2. Організація виробництва.
3. Обладнання підприємств харчування і камбузів суден.
4. Облік, калькуляція і звітність.
5. Охорона праці.
Хід уроку
І. Організаційний момент:
- взаємне вітання;
- перевірка відсутніх учнів та наявність чергових;
- організація готовності уваги учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, уявлень та чуттєвого досвіду учнів.
Актуалізація мотиваційних резервів учнів шляхом фронтального опитування з вивченого раніше матеріалу.
Запитання до учнів:
1.     Скажіть, яке значення у харчуванні мають соуси?
2.     На які групи поділяють соуси за способом приготування?
3.     Які соуси називають похідними?
4.     В якій послідовності закладають цибулю і коріння при приготуванні овочевої пасеровки?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
 Вступне слово викладача.
         Соуси – це ароматично-смаковий компонент страви. Соус – означає солонуватий, підсолений – слово латинського походження, а через французьку кухню проникло у всі європейські мови. Соус зберігає своє значення «творця», «регулятора».
          Прототипом соусів були примітивні підливки, відвари, м’ясний сік – «сочок», які і сьогодні є чудовою приправою до смаженого м’яса. Підливки понині використовуються в українській кухні і відомі в кулінарії ще з часів Київської Русі.
ІV. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Звернення викладача до учнів.
Після вивчення цієї теми ви отримаєте знання з:
технології приготування червоних м’ясних соусів;
-         вміння підбирати соуси до страв;
-         орієнтуватися у використанні смакових речовин;
-         робити розрахунки сировини на задану кількість соусів;
-         проводити бракераж соусів.
V. Вивчення нового матеріалу.
Мінімізація теоретичного матеріалу теми шляхом проведення стислої лекції з елементами бесіди.
           Характеристика компонентів для приготування червоних соусів.
Питання до учнів:
1.     Як приготувати червону пасеровку?
2.     Схарактеризуйте особливості приготування коричневого бульйону.
               Характеристика спецій і прянощів, які використовуються при приготуванні червоних соусів. Розповідь викладача супроводжується демонстрацією відеоматеріалу ( Презентація «Спеції і прянощі»).
              Пояснення технології приготування   соусу   червоного      основного
з використанням плакату на дошці і роздаткового матеріалу на партах (додаток 1).
           Соус червоний основний подають до смажених м’ясних страв, відварених м’ясопродуктів, субпродуктів. На його основі готують похідні соуси. Демонстрація посуду для подавання соусів. (додаток 2)
          Вимоги до якості червоних м’ясних соусів. Пояснення викладача з використанням відеоматеріалу (додаток  3).
Самостійна робота.
Завдання для учнів:
Ознайомтеся з асортиментом похідних соусів, приведених на стор. 176-177 підручника Л.Я. Старовойт «Кулінарія», інформацію занесіть до таблиці (додаток 4).
VІ. Закріплення, систематизація та узагальнення знань.
Рішення технологічних задач з імітацією виробничої ситуації:
1.     Ви працюєте кухарем судновим у ресторані теплоходу «Маршал Кошовий». Зробіть розрахунок сировини для приготування 5л. соусу червоного основного по 1 колонці Збірника рецептур.
2.     Визначте, скільки ріпчастої цибулі необхідно отримати для приготування  соусу цибулевого, який використовується при приготуванні    20 порцій яловичини відвареної по 2 колонці Збірника рецептур.
Проблемно – ситуаційні запитання:
1.      Для приготування соусу м’ясного червоного кухар використав не пасероване борошно. Поясніть, чи правильно він зробив, обґрунтуйте своє пояснення.
2.      В кінці приготування соусу червоного основного кухар процідив його, заправив маслом і віддав на роздачу. Поясніть, в чому полягає помилка кухаря і як її виправити.
Тестові запитання для всіх учнів (додаток 5).
VІІ. Підсумки уроку.
     Підведення підсумків уроку коротким оглядом його змісту. Порівняння
результатів заняття з поставленими завданнями, виявлення типових помилок й утруднення учнів, з’ясувати їх причини та визначення шляхів їх усунення.
Оцінювання знань учнів, оголошення оцінок.
 VІІІ. Домашнє завдання.
1.     Л.Я. Старовойт. Кулінарія. Стор. 174-177.
2.     Вирішити проблемне завдання:
Під час проведення бракеражу було встановлено, що в соусі цибулевому цибуля хрустка. Поясніть, якої помилки припустився кухар, обґрунтуйте своє пояснення. 

Додаток 1

Додаток 2
Додаток 3
Додаток 4
Додаток 5

понеділок, 18 травня 2015 р.

Методична розробка виховного заходу "Культура харчування". Автор: Луценко О.В.

                                                                «Для того , щоб радіти життю,
                                                                                         необхідно знати, що ми споживаємо,                                      
                                                                                         чого треба уникати,
                                                                                         щоб не спровокувати виникнення
                                                                                         багатьох захворювань»
Тема: «Культура харчування»
Мета: ознайомити учнів з основами раціонального харчування, формувати зрозуміння необхідності  здорового раціонального харчування, виховувати у учнів норми етикету та правила поведінки за столом при  споживанні їжі.
Завдання: створити середовище для обговорення питань про культуру харчування; повідомити про можливі ризики захворювань, пов`заних з неправильним харчуванням основі аналізу фактів, підвести учнів до виконання режиму раціонального харчування.
Обладнання:
1.     Оформлення кабінету відповідно до проведення конференції: круглий стіл , таблички з надписами назв делегацій: «вчені дієтологи», «фізіологи» «лікарі санепідемстанції» , папери, авторучки, пляшки з мінеральною водою, чарки.
2.     ПК, проектор, презентація «Раціональне харчування»
3.     Роздатковий матеріал  : анкети з опитуванням про необхідність здорового харчування.
4.     Натуральні зразки шкідливих продуктів: сіль, кава, напої
Форма проведення : урок-конференція
Місце проведення: Запорізький центр професійно – технічної освіти водного транспорту.
Присутні:  викладач професійно – теоретичних дисциплін О. В.Луценко, учні групи 17-18 з професії «Кухар; кухар судновий; бортпрвідник судновий», які виступають у ролі :  вчених дієтологів, фізіологів , лікарів санепідемстанції; гості: заступник директора з ВНР Т. В. Кедрова, заступник директора з виховної роботи Н.П. Гончаренко, викладачі та майстри виробничого навчання державного навчального закладу «Запорізький центр професійно-технічної освіти водного транспорту»
Організаційний момент:
 За 1-2 дні було проведено соціальне опитування учнів та робітників центру про дотримання режимів раціонального харчування  з метою аналізу їх свідомості  про необхідність здорового харчування для подальшого обговорення на конференції.
Хід заходу
Викладач. Добрий день усім присутнім !
Сьогодні питання здорового харчування є  одн ією  з найбільш актуальних і невирішених проблем людства.   Однією з причин такого інтересу до їжі є те, що люди хворіють через неправильне харчування, тобто мають хвороби, пов’язані з продуктами, які вони вживають, їх кількістю і якістю. Існує ряд хвороб безпосередньо пов’язаних з харчуванням: ожиріння, цукровий діабет, гіпертонія, атеросклероз, захворювання серця, рак.  По статистичним  даним  кількість хворих в Україні, що страждають на серцево-судинні хвороби, сягає близько 25 млн., це понад половина населення держави.  По онкозахворюваності Україна  входить до першої десятки країн світу , маючи більше 160 тисяч захворілих на рік. Кількість хворих на цукровий діабет вже досягає 1 303157 осіб. Ці цифри являються шокуючими. Але існують
можливі шляхи  розв'язання цієї проблеми і один із них  це - заходи , направлені на формування світогляду людини на основі здорового способу життя . Саме одним із таких заходів і є наша конференція.
 На конференції присутні : вчені дієтологи, фізіологи та лікарі санепідемстанції. На порядку денному будуть обговорені питання:
1)      про основи раціонального харчування;
2)      про дієтичне харчування;
3)      про шкідливі продукти.
 Перше слово надається вченим фізіологам – вони повідомлять про значення раціонального харчування для людини.
Вчені - фізіологи . Доброго дня! Дійсно, раціональне харчування має велике значення для здоров`я людини. Але нажаль, існує багато людей які  в процесі свого життя не замислюються про культуру харчування. Про це свідчать результати опитування. Із ста відсотків  опитаних:
33 %- не замислюються над здоровим харчуванням,
45 %- не знають про основи раціонального харчування
 і лише 22 відсотка намагаються харчуватися правильно, вилучив із свого  раціону шкідливі продукти.
Тому нам необхідно знати, що життєві процеси в людині перебувають у великій залежності від того, з чого складається його харчування. Для забезпечення нормальної діяльності організм повинен одержувати не тільки необхідну кількість поживних ре­човин, але і найбільш оптимальне їхнє співвідношення. Встанов­лено, що людині необхідно близько 70 найбільш важливих еле­ментів (інгредієнтів) харчування, кожний з який виконує специ­фічну функцію в обміні речовин. Для здоров'я надзвичайно важливе значення має своєчасне і систематичне харчування, його повноцінність, тобто наявність у ньому всіх необхідних поживних речовин, мінеральних солей, води й вітамінів. Кількість споживаної їжі повинна відповідати енергетичним витратам людини. Тому одним з важливих принципів раціональ­ного харчування є підтримка енергетичного балансу організму, тобто та кількість енергії, що надходить з їжею в організм, по­винна відповідати енергетичним витратам організму.
Викладач. Дякуємо! А зараз слово надається вченим – дієтологам.
Вчені – дієтологи. Джерела сучасної дієтотерапії знаходяться в да­лекому минулому. Наприклад, у Китаї перші лікарі-дієтологи з'явилися вже за часи династії Чжоу (близько II ст. до н. е.). Вони давали свої рекомендації для лікування і профілактики різних захворювань.Давні дієтологи стверджували, що в харчуванні необхідно враховувати індивідуальні особливості людини. Організм має потребу в усіх продуктах, але їхнє співвідношення і кількість по­винні змінюватися залежно від віку, конституції, звичок, клімату. Так, наприклад, у зимовий час віддавали перевагу їжі, яка «зігріває» організм. Це—яйця, страви, приготовлені з зернових продуктів: пшениці, ячменю, вівсу; гостру їжу—цибулю, молоду редьку, перець; жирні сорти риби і м'яса. Взимку обмін речовин активізується, тому можна їсти більше гострої і жирної їжі.
Влітку, навпаки, організм має потребу в охолодженні, і в ра­ціоні повинні переважати продукти, які «охолоджують»: рис, кар­топля, морква, капуста, редис, фрукти, ягоди, телятина, качати­на, риба (нежирна) і т. д.
Лікувальні дієти застосовувалися практично всіма великими лікарями: Авіценною, Парацельсом, Гіппократом, які говорили: «Ваша їжа повинна стати ліками, а ваші ліки повинні бути їжею». Але з недовірою  треба ставитись до так званих «модних дієт», які нібито приводять до зменшення ваги. Ми зробили аналіз сильних та слабких сторін   з боку « модних   дієт» і результати вивели в таблицю.
Таблиця 1.- Результати діяння «модних дієт» на людину.
Сильні сторони
Слабкі сторони
Боротьба з підвищеною вагою
Не враховують індивідуальних особливостей людини.
Дієта на основі раціонального харчування
Насильницьке обмеження в продуктах.
Щадний режим для шлунко –кишкового тракту
Зворотній процес – підвищення ваги
На основі аналізу ми зробили висновки: що розбираючись в основних принципах раціонального харчу­вання, знаючи склад поживних речовин і той вплив, який вони здійснюють на організм, з огляду на індивідуальні особливості, можна чудово самому для себе скласти дієту, яка не буде насильством над собою, а буде приносити задоволення.
Викладач. Дуже цікава доповідь. Дякуємо! Наступний доповідач, лікар – санепідемстанції, Ковалевський Володимир.
В обговорені даної проблеми, ми робимо  акцент на вживанні людиною шкідливих продуктів. Задумайтесь, лише за один рік із води, повітря та їжі ми получаємо десятки кілограмів шкідливих речовин, які осідають у організмі людини «мертвим вантажем». Звідсіля ми маємо мільйони людей хворих на цукровий діабет, онкологічні та   серцево – судинні захворювання. Ми виділили зі списку продуктів ті, які шкідливі для організму. Це сіль, цукор, маргарин, кава, какао, міцний чорний чай, «Фанта», «Пепсі-кола», «Кока-кола» і подібні до них безал­когольні напої, усі ковбаси,майонез… Цукор збільшує ризик руйнування зубів і ожиріння. Калорії цукру — пусті, «порожні» калорії. Крім калорій, у цукрі немає ніякої поживної цінності, а ми часто заміняємо їм їжу, що при рівній калорійності могла б принести більше користі. Про сіль прихиль­ники натурального харчування стверджують, що людині цілком достатньо тієї кількості солі, що міститься у всій натуральній їжі, а штучне підсолювання їжі — тільки шкідлива звичка, що має багатотисячну історію. При непомірному споживанні кави загострюються майже всі хронічні захворювання, а при всіх захворюваннях судин, атеросклерозі, виразці шлунка і дванадцятипалої кишки — вжи­вання кави протипоказане І так можна багато розповідати про некорисні дії шкідливих продуктів на організм людини
 Тому при вживання цих продуктів необхідно значно скорочувати їх кількість.   
Викладач. Отже, сьогодні на уроці ми заслухали цікаві повідомлення учасників конференції і  в завершення хочу добавити:
1.      Найголовніше—максимальна розмаїтість їжі, що забезпечує надходження в організм усіх необхідних поживних речовин.
2.      Слід обрати, залежно від індивідуальних особливостей, найбільш придатний для себе раціон. Є гарна приказка: «Те, що ліки для одного, для іншого — отрута». Так само і з продуктами: дієта, що прекрасно підходить вашій мамі, для вас може вияви­тися зовсім невідповідною.
3.       Дуже важливо їсти свіжоприготовлену їжу. Рекомендуєть­ся готувати тільки на один раз, тому що якщо їжа постоїть кілька годин, у ній починаються процеси гниття і бродіння.
І так наша конференція закінчилась. Дякую всім учасникам за плідну роботу!


                                                                                                            ДОДАТОК А
ЗДОРОВЯ ЛЮДИНИ – ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ
Анкета

Шановний друже!
 Просимо тебе відповісти на запитання нашої анкети. Твоя точка зору є дуже цікавою для нас, УЧАСНИКІВ КОНФЕРЕНЦІЇ З ПИТАННЯ «Культура харчування».

Познач свій варіант відповіді -  Ö


1.          Мені цікаво вивчати ОСНОВИ КУЛЬТУРИ ХАРЧУВАННЯ
ð  так
ð  ні

2.      Я цікавлюсь
ð  як раціонально харчуватись
ð  як правильно обрати продукти в магазині
ð  які продукти є корисними та некорисними

3.      мені цікаво дізнатись про:
ð  вітаміни та продукти, що їх вміщують
ð  молочні продукти та їх корисність
ð  про склад продуктів
ð  про виробників продуктів
ð  про раціон харчування
ð  інше________________________________________________________
ð  ____________________________________________________________







Методична розробка уроку "Подача солодких страв". Автор: Луценко О.В.

В умовах впровадження особистісно-орієнтованого навчання у систему профтехосвіти набуває значущість підбір методів пізнавальної діяльності учнів, які б, задовольняли особистісним потребам учнів і підвищували їх рівень навчання. Досягти цього, на нашу думку, можливо за умов цілеспрямованого побудування процесу пізнання (навчального процесу), яке підпорядковується загальному алгоритму діяльності викладача і учнів. Для останніх цей процес повинен бути усвідомлений.
З погляду реалізації дидактичних завдань навчального процесу, тобто організації пізнавальної діяльності учнів, викладачами професійно-теоретичних дисциплін ДНЗ «ЗЦПТОВТ» сприйнято спробу розробити методичні прийоми, що співвідносяться з дидактичними завданнями уроку та етапами пізнавальної діяльності учнів. Одним із  прикладів є методична розробка уроку на  тему : «Подача солодких страв» з предмету : «Організація обслуговування в ресторанах». На уроці використовуються методи і прийоми, що активізують пізнавальну діяльність учнів в процесі засвоєння нового матеріалу по темі: «Подача солодких страв».
1. Методи, що активізують пізнавальну діяльність учнів на етапі актуалізації опорних знань і вмінь.
1.1.«Конкурс на найцікавіше запитання». Учні розподілені на чотири групи. Кожній групі пропонується скласти по три запитання до попередньої теми уроку: «Подача других страв». Через декілька хвилин представник кожної групи озвучує запитання, а всі інші на нього відповідають. Оцінюється  високим балом добре сформульоване коректне запитання .
1.2.  Актуалізація опорних знань і вмінь учнів, пов`язаних з темою уроку за допомогою технології «Мікрофон». Кожній групі учнів пропонується перелік запитань на які вони повинні послідовно відповідати.
 Перелік питань:
·                   Солодкі страви являються завершальним етапом………..
·                   Перед подаванням солодких страв  зі столу прибирають…….
·                   Стіл сервірують……………..
·                   За температурою подачі солодкі страви бувають………
·                   Назвіть відомі вам солодкі страви?

2. Методичні прийоми, що сприяють засвоєнню та закріпленню набутих знань.
2.1.Закріплення нових знань за допомогою технології «Коментарій до фільму» Учням пропонується прокоментувати фільм на тему «Фламбування фруктів» офіціант демонструє техніку фламбування фруктів і розповідає англійською мовою. Учням необхідно прокоментувати дії офіціанта при фламбуванні фруктів.
2.2.  Перевірка засвоєння нового матеріалу за допомогою
самостійної роботи учнів.
Кожній групі учнів пропонується скласти схему роботи офіціантів при подачі солодких страв різними способами і продемонструвати обрані способи подачі солодких страв:
·                   Морозиво американським способом;
·                   суфле – французьким способом;
·                   пудинг англійським способом;

·                   яблука смажені в тісті – російським способом.
План уроку з предмету «Організація обслуговування в ресторанах»
Тема програми:  «Обслуговування відвідувачів»
Тема уроку : «Подача солодких страв»
Тип уроку:   комбінований урок
Мета уроку:
Освітня: Поглибити знання учнів про правила подачі солодких страв у ресторані.
Розвиваюча: Розвивати  культуру спілкування учнів при подачі солодких страв у ресторані.
Виховна:  Виховувати у учнів самостійність, прищеплювати любов до праці при подачі солодких страв у ресторані.
Методи проведення уроку: Колективна робота
Матеріально-технічне забезпечення уроку:
комп`ютер, телевізор;
натуральні зразки посуду;
навчальна презентація на тему: «Подача солодких страв»;
демонстраційний фільм на тему: «Фламбування»;
демонстраційний фільм на тему: «Культура споживання солодких страв»
Дидактичне забезпечення:
опорно-логічні схеми;
таблиці «Правила подачі солодких страв»;
малюнки на яких зображені солодкі страви.
Міжпредметні зв`язки: Технологія приготування їжі з основами товарознавства, фізіологія харчування, організація виробництва на підприємствах харчування.
ХІД УРОКУ:
1.Організаційна частина уроку:
1.1 Перевірка присутніх.
1.2. З`ясування, що не зрозуміло з попередньої теми.
1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.
1.4 Перевірка готовності матеріально-технічного забезпечення уроку.
2. Повідомлення теми програми, теми і мети уроку.
3. Перевірка домашнього завдання за допомогою прийому «Конкурс на найцікавіше запитання». Учні розподілені на чотири групи. Кожній групі пропонується скласти по три запитання до попередньої теми уроку: «Подача других страв».Через декілька хвилин представник кожної групи озвучує запитання, а всі інші на нього відповідають. Оцінюється  високим балом добре сформульоване коректне запитання .
4. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів, пов`язаних з темою уроку за допомогою технології «Мікрофон»
4.1. Перелік питань:
·                   Солодкі страви являються завершальним етапом………..
·                   Перед подаванням солодких страв  зі столу прибирають…….
·                   Стіл сервірують……………..
·                   За температурою подачі солодкі страви бувають………
·                   Назвіть відомі вам солодкі страви?
4.2. Підведення підсумків актуалізації опорних знань і вмінь учнів.
5. Підготовка учнів до активного осмислення засвоєння нових знань: викладач пояснює виробничу цінність систематизованих та узагальнених знань з теми предмету «Подача солодких страв».
Викладач : «Подача солодких страв у ресторані відбувається практично завжди при завершені прийому їжі. Тому уміло подана солодка страва ще більше підвисить настрій, добре враження і задоволення найвибагливіших потреб споживача. Якщо гості не отримують задоволення від відвідання ресторану, то все інше немає значення.
6. Пояснення нового матеріалу
План
1.                Підготовка столу до подачі солодких страв.
2.                Характеристика посуду для подачі солодких страв.
3.                Асортимент солодких страв.
4.                Подача фруктів-фламбе.
5.                Способи подачі солодких страв.
7. Закріплення нових знань за допомогою технології «Коментарій до фільму» Учням пропонується прокоментувати фільм на тему «Фламбування фруктів» офіціант демонструє техніку фламбування фруктів і розповідає англійською мовою. Учням необхідно прокоментувати дії офіціанта при фламбуванні фруктів.
8. Перевірка засвоєння нового матеріалу за допомогою
самостійної роботи учнів.
Кожній групі учнів пропонується скласти схему роботи офіціантів при подачі солодких страв різними способами:
·                   Морозиво – американським способом;
·                   суфле – французьким способом;
·                   пудинг – англійським способом;
·                   яблука смажені в тісті – російським способом
9. Додаткові роз`яснення викладача.
10. Систематизація та узагальнення вивченого матеріалу, узагальнюючи підсумки та висновки «Що на уроці було головним і цікавим, що допомогло учням запам`ятати»
11. Підведення підсумків уроку, оголошення виставлених оцінок.
12. Видача домашнього завдання: Скласти таблицю «Подача цитрусових, бананів, ананасів, динь, абрикосів, винограду, черешні.»

Література: В. В. Усов «Організація обслуговування відвідувачів».

Викладач: О. В. Луценко