понеділок, 18 травня 2015 р.

Методична розробка виховного заходу "Культура харчування". Автор: Луценко О.В.

                                                                «Для того , щоб радіти життю,
                                                                                         необхідно знати, що ми споживаємо,                                      
                                                                                         чого треба уникати,
                                                                                         щоб не спровокувати виникнення
                                                                                         багатьох захворювань»
Тема: «Культура харчування»
Мета: ознайомити учнів з основами раціонального харчування, формувати зрозуміння необхідності  здорового раціонального харчування, виховувати у учнів норми етикету та правила поведінки за столом при  споживанні їжі.
Завдання: створити середовище для обговорення питань про культуру харчування; повідомити про можливі ризики захворювань, пов`заних з неправильним харчуванням основі аналізу фактів, підвести учнів до виконання режиму раціонального харчування.
Обладнання:
1.     Оформлення кабінету відповідно до проведення конференції: круглий стіл , таблички з надписами назв делегацій: «вчені дієтологи», «фізіологи» «лікарі санепідемстанції» , папери, авторучки, пляшки з мінеральною водою, чарки.
2.     ПК, проектор, презентація «Раціональне харчування»
3.     Роздатковий матеріал  : анкети з опитуванням про необхідність здорового харчування.
4.     Натуральні зразки шкідливих продуктів: сіль, кава, напої
Форма проведення : урок-конференція
Місце проведення: Запорізький центр професійно – технічної освіти водного транспорту.
Присутні:  викладач професійно – теоретичних дисциплін О. В.Луценко, учні групи 17-18 з професії «Кухар; кухар судновий; бортпрвідник судновий», які виступають у ролі :  вчених дієтологів, фізіологів , лікарів санепідемстанції; гості: заступник директора з ВНР Т. В. Кедрова, заступник директора з виховної роботи Н.П. Гончаренко, викладачі та майстри виробничого навчання державного навчального закладу «Запорізький центр професійно-технічної освіти водного транспорту»
Організаційний момент:
 За 1-2 дні було проведено соціальне опитування учнів та робітників центру про дотримання режимів раціонального харчування  з метою аналізу їх свідомості  про необхідність здорового харчування для подальшого обговорення на конференції.
Хід заходу
Викладач. Добрий день усім присутнім !
Сьогодні питання здорового харчування є  одн ією  з найбільш актуальних і невирішених проблем людства.   Однією з причин такого інтересу до їжі є те, що люди хворіють через неправильне харчування, тобто мають хвороби, пов’язані з продуктами, які вони вживають, їх кількістю і якістю. Існує ряд хвороб безпосередньо пов’язаних з харчуванням: ожиріння, цукровий діабет, гіпертонія, атеросклероз, захворювання серця, рак.  По статистичним  даним  кількість хворих в Україні, що страждають на серцево-судинні хвороби, сягає близько 25 млн., це понад половина населення держави.  По онкозахворюваності Україна  входить до першої десятки країн світу , маючи більше 160 тисяч захворілих на рік. Кількість хворих на цукровий діабет вже досягає 1 303157 осіб. Ці цифри являються шокуючими. Але існують
можливі шляхи  розв'язання цієї проблеми і один із них  це - заходи , направлені на формування світогляду людини на основі здорового способу життя . Саме одним із таких заходів і є наша конференція.
 На конференції присутні : вчені дієтологи, фізіологи та лікарі санепідемстанції. На порядку денному будуть обговорені питання:
1)      про основи раціонального харчування;
2)      про дієтичне харчування;
3)      про шкідливі продукти.
 Перше слово надається вченим фізіологам – вони повідомлять про значення раціонального харчування для людини.
Вчені - фізіологи . Доброго дня! Дійсно, раціональне харчування має велике значення для здоров`я людини. Але нажаль, існує багато людей які  в процесі свого життя не замислюються про культуру харчування. Про це свідчать результати опитування. Із ста відсотків  опитаних:
33 %- не замислюються над здоровим харчуванням,
45 %- не знають про основи раціонального харчування
 і лише 22 відсотка намагаються харчуватися правильно, вилучив із свого  раціону шкідливі продукти.
Тому нам необхідно знати, що життєві процеси в людині перебувають у великій залежності від того, з чого складається його харчування. Для забезпечення нормальної діяльності організм повинен одержувати не тільки необхідну кількість поживних ре­човин, але і найбільш оптимальне їхнє співвідношення. Встанов­лено, що людині необхідно близько 70 найбільш важливих еле­ментів (інгредієнтів) харчування, кожний з який виконує специ­фічну функцію в обміні речовин. Для здоров'я надзвичайно важливе значення має своєчасне і систематичне харчування, його повноцінність, тобто наявність у ньому всіх необхідних поживних речовин, мінеральних солей, води й вітамінів. Кількість споживаної їжі повинна відповідати енергетичним витратам людини. Тому одним з важливих принципів раціональ­ного харчування є підтримка енергетичного балансу організму, тобто та кількість енергії, що надходить з їжею в організм, по­винна відповідати енергетичним витратам організму.
Викладач. Дякуємо! А зараз слово надається вченим – дієтологам.
Вчені – дієтологи. Джерела сучасної дієтотерапії знаходяться в да­лекому минулому. Наприклад, у Китаї перші лікарі-дієтологи з'явилися вже за часи династії Чжоу (близько II ст. до н. е.). Вони давали свої рекомендації для лікування і профілактики різних захворювань.Давні дієтологи стверджували, що в харчуванні необхідно враховувати індивідуальні особливості людини. Організм має потребу в усіх продуктах, але їхнє співвідношення і кількість по­винні змінюватися залежно від віку, конституції, звичок, клімату. Так, наприклад, у зимовий час віддавали перевагу їжі, яка «зігріває» організм. Це—яйця, страви, приготовлені з зернових продуктів: пшениці, ячменю, вівсу; гостру їжу—цибулю, молоду редьку, перець; жирні сорти риби і м'яса. Взимку обмін речовин активізується, тому можна їсти більше гострої і жирної їжі.
Влітку, навпаки, організм має потребу в охолодженні, і в ра­ціоні повинні переважати продукти, які «охолоджують»: рис, кар­топля, морква, капуста, редис, фрукти, ягоди, телятина, качати­на, риба (нежирна) і т. д.
Лікувальні дієти застосовувалися практично всіма великими лікарями: Авіценною, Парацельсом, Гіппократом, які говорили: «Ваша їжа повинна стати ліками, а ваші ліки повинні бути їжею». Але з недовірою  треба ставитись до так званих «модних дієт», які нібито приводять до зменшення ваги. Ми зробили аналіз сильних та слабких сторін   з боку « модних   дієт» і результати вивели в таблицю.
Таблиця 1.- Результати діяння «модних дієт» на людину.
Сильні сторони
Слабкі сторони
Боротьба з підвищеною вагою
Не враховують індивідуальних особливостей людини.
Дієта на основі раціонального харчування
Насильницьке обмеження в продуктах.
Щадний режим для шлунко –кишкового тракту
Зворотній процес – підвищення ваги
На основі аналізу ми зробили висновки: що розбираючись в основних принципах раціонального харчу­вання, знаючи склад поживних речовин і той вплив, який вони здійснюють на організм, з огляду на індивідуальні особливості, можна чудово самому для себе скласти дієту, яка не буде насильством над собою, а буде приносити задоволення.
Викладач. Дуже цікава доповідь. Дякуємо! Наступний доповідач, лікар – санепідемстанції, Ковалевський Володимир.
В обговорені даної проблеми, ми робимо  акцент на вживанні людиною шкідливих продуктів. Задумайтесь, лише за один рік із води, повітря та їжі ми получаємо десятки кілограмів шкідливих речовин, які осідають у організмі людини «мертвим вантажем». Звідсіля ми маємо мільйони людей хворих на цукровий діабет, онкологічні та   серцево – судинні захворювання. Ми виділили зі списку продуктів ті, які шкідливі для організму. Це сіль, цукор, маргарин, кава, какао, міцний чорний чай, «Фанта», «Пепсі-кола», «Кока-кола» і подібні до них безал­когольні напої, усі ковбаси,майонез… Цукор збільшує ризик руйнування зубів і ожиріння. Калорії цукру — пусті, «порожні» калорії. Крім калорій, у цукрі немає ніякої поживної цінності, а ми часто заміняємо їм їжу, що при рівній калорійності могла б принести більше користі. Про сіль прихиль­ники натурального харчування стверджують, що людині цілком достатньо тієї кількості солі, що міститься у всій натуральній їжі, а штучне підсолювання їжі — тільки шкідлива звичка, що має багатотисячну історію. При непомірному споживанні кави загострюються майже всі хронічні захворювання, а при всіх захворюваннях судин, атеросклерозі, виразці шлунка і дванадцятипалої кишки — вжи­вання кави протипоказане І так можна багато розповідати про некорисні дії шкідливих продуктів на організм людини
 Тому при вживання цих продуктів необхідно значно скорочувати їх кількість.   
Викладач. Отже, сьогодні на уроці ми заслухали цікаві повідомлення учасників конференції і  в завершення хочу добавити:
1.      Найголовніше—максимальна розмаїтість їжі, що забезпечує надходження в організм усіх необхідних поживних речовин.
2.      Слід обрати, залежно від індивідуальних особливостей, найбільш придатний для себе раціон. Є гарна приказка: «Те, що ліки для одного, для іншого — отрута». Так само і з продуктами: дієта, що прекрасно підходить вашій мамі, для вас може вияви­тися зовсім невідповідною.
3.       Дуже важливо їсти свіжоприготовлену їжу. Рекомендуєть­ся готувати тільки на один раз, тому що якщо їжа постоїть кілька годин, у ній починаються процеси гниття і бродіння.
І так наша конференція закінчилась. Дякую всім учасникам за плідну роботу!


                                                                                                            ДОДАТОК А
ЗДОРОВЯ ЛЮДИНИ – ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ
Анкета

Шановний друже!
 Просимо тебе відповісти на запитання нашої анкети. Твоя точка зору є дуже цікавою для нас, УЧАСНИКІВ КОНФЕРЕНЦІЇ З ПИТАННЯ «Культура харчування».

Познач свій варіант відповіді -  Ö


1.          Мені цікаво вивчати ОСНОВИ КУЛЬТУРИ ХАРЧУВАННЯ
ð  так
ð  ні

2.      Я цікавлюсь
ð  як раціонально харчуватись
ð  як правильно обрати продукти в магазині
ð  які продукти є корисними та некорисними

3.      мені цікаво дізнатись про:
ð  вітаміни та продукти, що їх вміщують
ð  молочні продукти та їх корисність
ð  про склад продуктів
ð  про виробників продуктів
ð  про раціон харчування
ð  інше________________________________________________________
ð  ____________________________________________________________







Немає коментарів:

Дописати коментар